Adaptační skupiny v praxi

22.04.2022 13:01

Úvodní společná schůzka ředitelů škol, zástupců MŠ, ZŠ, SŠ i VŠ (ÚJOP UK) a starostů obcí Mariánskolázeňska se konala v pondělí 4. 4. 2022 v sále ZŠ JIH Mariánské Lázně. 

Mariánskolázeňsko připravilo pro ukrajinské děti celkem 15 adaptačních skupin pro děti ve věku od 3 do 15 let (1 skupina byla vytvořena pro žáky – studenty a předána na Gymnázium v Mariánských Lázních). Adaptační skupiny budou finančně podpořeny z dotačního titulu vypsaného Ministerstvem školství ČR (Adaptační skupiny pro děti cizince migrující z Ukrajiny 2022). 

Provoz ve 13 skupinách byl zahájen v úterý 19. 4. 2022, ve dvou pak ve středu 20. 4. 2022. Pro jejich realizaci jim poskytly prostory tyto organizace: Městská knihovna ML (2 AS), ZUŠ Fryderyka Chopina (1 AS), ZŠ JIH (2 AS dopoledne v ŠD, 2 AS odpoledne ve škole), ZŠ Úšovice (2 AS odpoledne ve škole), ZŠ Čtyřlístek (2 AS odpoledne), MŠ Skalníkova (1 AS), Rodinné centrum Duháček (1 AS), Velká Hleďsebe (1 AS) a ZŠ a MŠ Tři Sekery (1 AS). Do Tří Seker se podařilo zajistit pro děti denní odvoz autobusem od hotelu Vltava a zpět. 

V každé skupině pracuje minimálně jeden český pedagog a pomáhají zde ukrajinští dobrovolníci (většinou s pedagogickým vzděláním na Ukrajině). Seznamy dětí jednotlivých adaptačních skupin se neustále mění a doplňují. V současné době je do existujících skupin zapojeno cca 180 žáků. Zdaleka nejsou podchyceny všechny děti, neboť těch je aktuálně v Mariánských Lázních více než 300 ve věku od 3 do 15 let. Každá skupina obdržela základní vybavení pro výuku (sešity, fixy, pastelky, čtvrtky, apod.). Dopolední skupiny mají zajištěny obědy v ZŠ JIH a třem skupinám byl zajištěn dovoz svačin od jiného dodavatele. 

Pedagogové budou metodicky vedeni a bude jim poskytnuta odborná pomoc. Vše se denně mění a vyvíjí. Snažíme se reagovat na změny i potřeby jednotlivých skupin. Bez pomoci všech dobrovolníků (českých i ukrajinských), ať už pedagogů či jiných profesí, by celý systém nemohl fungovat. Moc děkujeme a vážíme si toho. Držme si palce a nepřestávejme se snažit! Když se chce, tak to jde!

Alena Hálová, Mariánskolázeňsko