Falešné hranice. Akce „Kámen“. Oběti a strůjci nejutajovanějších zločinů Státní bezpečnosti v letech 1948-1951

16.10.2019 07:37

Vážení spoluobčané,

rádi bychom Vás jménem EJF-Akademi für Bildung und internationale Zusammenarbeit, Společnosti pro výzkum zločinů komunismu z. s. a Centra Bavaria Bohemia pozvali na vernisář česko-německé výstavy Falešné hranice. "Akce" Kámen, na které přednese přednášku autorka výstavy a knih nejen k tomuto tématu, paní Václava Jandečková. Promluví rovněž jedna z příbuzných obětí této jedné z nejzákeřnějších a nejrafinovanějších metod komunistického bezpečnostního aparátu. Zazní scénická hudba a bude promítnut krátký film.

Ideou projektu je zohlednění zkušeností historického bezpráví v podobě přísně utajovaných zločinů bezpečnostního aparátu v poúnorovém Československu. Cílem putovní výstavy je upozornit na tyto zločinné praktiky komunistického režimu nejen v České republice, nýbrž také v Německu. Zpravodajské akce „Kámen“ se totiž odehrávaly v pohraničí, v budovách původního německého obyvatelstva a během realizace byly zneužívány německé a americké státní symboly i vojenské uniformy.

Cílem je rovněž poukázat na to, jak i pachatelé akce-metody "Kámen", přispěli k tomu, jak odstraňovat mladou demokracii, ničit právní stát, likvidovat politické protivníky a zřizovat diktaturu. Zvýraznit, jak s pomocí autority ministerstva spravedlnosti a vnitra s podporou soudů porušovali nejen vlastní zákony a mezinárodní právo, nýbrž i zákony lidskosti.

Výstava vznikla za podpory Plzeňského kraje, města Kdyně, městysu Všeruby, obce Tři Sekery a soukromých dárců.

Tato vernisáž se bude tedy konat 7. listopadu 2019 od 18:00 v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee

Vše bude profesionálně tlumočeno. Vstupné zdarma.

Přihláška na vernisáž ke stažení zde.

e.