Ústav Dobřany a jeho pacienti, 1938-1946. Prameny a jejich dokumentace, osudy, vzpomínka. Představení nové česko-německé knihy o nacistické "eutanázii".

10.06.2020 15:59
Vážení přátelé,
 
jste srdečně zváni na setkání, které se bude věnovat závažnému tématu a představi novou knihu: Ústav Dobřany a jeho pacienti, 1938-1946. Prameny a jejich dokumentace, osudy, vzpomínka. Představení nové česko-německé knihy o nacistické "eutanázii".
 
Hlavním cílem je shrnutí aktuálního stavu poznatků, které se týkají dějin největšího ústavu pro duševně nemocné v Čechách v období německé okupace a druhé světové války.

V někdejším Zemském ústavu pro choromyslné v Dobřanech (Dobrzan, Wiesengrund) v západních Čechách zemřelo v letech 1939–1945 více jak 5 000 lidí. Tím se tento ústav řadí k nejtragičtějším místům ve střední Evropě, jež jsou spojeny s nacistickou „eutanázií“.

Vedle organizovaných transportů v rámci „akce T4“ (1939–1941) zemřelo mnoho pacientů i později. V ústavu navíc existoval také tzv. dětský domov fungující jako odborné dětské oddělení, v němž byly likvidovány postižené děti s vybranými diagnózami z tzv. Říšské župy Sudety.

Místo: Dům Sociální akademie Silberbach (u Selbu).

Datum konání: 19. - 21. listopadu 2020

Vše opět profesionálně tlumočeno.

Pro občany ČR s výraznou slevou.

Více informací  naleznete v pozvánce a v programu.