Přeshraniční spolupráce - sbližování národů

 

 

Římskokatolická farnost Mariánské Lázně získala finanční podporu na opravu kostela Sv. Jana Křtitele v obci Vysoká u Staré Vody v rámci projektu „Přeshraniční spolupráce – sbližování národů“, č. projektu 302 v programu Přeshraniční spolupráce Cíl 3 Česká Republika – Svobodný stát Bavorsko 2007 – 2013.

Dobrovolný svazek obcí Mariánskolázeňsko je administrátorem projektu, cílem projektu je obnovení důstojného místa pro realizaci kulturních a společenských akcí s důrazem na zatraktivnění oblasti z hlediska cestovního ruchu, vzájemnou spolupráci a odbourávání hranic mezi obyvateli příhraničních obcí.

 

- - -

Rok 2022

Žehnání vína 2022 - 27.12.2022 se již podesáté konalo žehnání vína sv. Jana na Vysoké. Opět přišli věrní hosté, přivítali jsme i návštěvníky nové. Krásné setkání s otcem Řehořem a lidmi dobré vůle při malé mši a pohárku svařeného vína neztrácí své kouzlo.
Článek v MF Dnes naleznete zde.
 
 
 
Zahájení motorkářské sezony 2022 - zveme Vás v sobotu 4. 6. 2022 od 14,00 hodin. Otec Řehoř požehná nadcházející sezoně motorkářů a poté se koná krátká vyjížďka s ukončením v ClubHouse v Plané. Pozvánku ke stažení naleznete zde.
 

- - -

Rok 2021

- - -
 
Žehnání vína 2021 - po roční pauze obnovujeme tradici žehnání vína v naší krásné ruině kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké. Přijďte v pondělí 27. prosince 2021, od 15 hodin začíná slavnost žehnání vína. Těšíme se na Vaši účast.
Připojujeme krásný článek o této tradici, rozhovor s otcem Řehořem v časopise Age - ke stažení zde.
Pozvánka na žehnání vína k otevření zde.
 
- - -
 
Žehnání bylin se koná v sobotu 7. srpna 2021 od 14 hodin. Těšíme se na příznivce přírody, bylinek a nabízíme zajímavé odpoledne společně s otcem Řehořem z Římskokatolické farnosti Mariánské Lázně. 
Plakát ke stažení naleznete zde.
 
- - -
 
První možné setkání po opatřeních proti šíření nemoci Covid-19 se konalo dne 26. 6. 2021. Bylo to setkání bývalých obyvatel obce Vysoká (Maiersgrün) a Háje (Grafengrün). Jsme rádi, že jsme mohli několik bývalých obyvatel přivítat. Jejich počet byl nevelký, z důvodu přetrvávajících obav z nakažení nebezpečnou nemocí. Přesto všechno jsme uspořádali slavnostní mši, velmi děkujeme otci Řehořovi z farnosti Mariánské Lázně, starostce obce Stará Voda paní Evě Procházkové a starostovi obce Bad Neualbenreuth panu Klausovi Meyerovi.
 

 

- - -

Rok 2020

- - -
 
Vážení příznivci naší kostelní ruiny sv. Jana Křtitele ve Vysoké,
z důvodu celosvětové pandemie Covid-19 nebylo letos možné uskutečnit řadu tradičních akcí. 
Se zpožděním byla zahájena sezona motorkářů - dne 11. 7. 2020.
 
Dalším setkáním, které bylo ještě možné realizovat, bylo žehnání bylin, které se konalo 8. srpna 2020.
Děkujeme všem, kteří se přišli podívat, podpořit a doufáme, že v budoucnosti budeme moci vítat naše přátele na dalších setkáních.
 
Přejeme všem pevné zdraví.

 

- - -

Rok 2019

- - -
 
Srdečně Vás zveme k poslední letošní akci v ruině kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, a sice k tradičnímu žehnání vína, které se koná dne 27. 12. 2019 od 15 hodin.
 
 
- - -
 
12. 10. 2019 se již tradičně setkají motorkáři, aby ukončili svoji sezonu 2019:
 
 
 
- - -
 
10. 8. 2019 Vás srdečně zveme na tradiční žehnání bylin. Pozvánka ke stažení zde.
 
    
 
- - -
 
 
Dne 25. 5. 2019 se od 13,30 hodin koná zahájení motorkářské sezony 2019:
 
 

 

- - -

Rok 2018

- - -
 
Tradiční svatojánské setkání - žehnání vína se koná ve čtvrtek 27. prosince 2018 od 15,00 hodin. Přijďte do našeho "kostela bez střechy" užít si vánoční atmosféru a strávit několik příjemných chvil.
Pozvánka ke stažení zde.
 
- - -
 
Ukončení motorkářské sezony 2018 - Podzimní brouzdání se konalo v sobotu 13. 10. 2018 ve 13,30 hodin. Motorkářům požehnal otec Řehoř a bude se konala poslední podzimní vyjížďka, za krásného počasí. 
Pozvánka ke stažení zde.
 
 
- - -
 
Muzikálové melodie ve Vysoké zazněly tento rok již posedmé. V sobotu 1. září 2018 od 17 hodin se konal oblíbený konzert muzikálových melodií v kouzelné atmosféře ruiny kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, místní části obce Stará Voda. Přesto, že předpověď počasí nebyla příliš příznivá, dostavilo se na sto posluchačů a odměnou jim byl krásný koncert, plný energie a krásné hudby.
Plakát ke stažení naleznete zde.
 
 
 
- - -
 
Slavnost žehnání bylin se konala již potřetí v sobotu 11. srpna 2018.  V "kostele bez střechy" se sešlo více jak padesát hostů, aby se zúčastnili malé slavnosti, která představuje obnovenou tradici našich římsko-katolických předků. Při slavnosti Nanebevzetí Panny Marie, která má své kořeny již v 9. století., svázaly ženy 7 bylinek do svazečku a přinesly do kostela, kde jim bylo požehnáno. Bylinky pak chránily celou rodinu před nemocemi a neštěstím.
Otec Řehoř z římskokatolické farnosti Mariánské Lázně celebroval malou mši a požehnal bylinkám. Poté strávili hosté příjemné odpoledne v prostorách kostelní ruiny, při ochutnávce výborných bylinkových čajů, bylinkových sušenek, prohlédli si výrobky z bylinek - mýdla a oleje a pro zpestření také výrobky patchworku.
 
Plakát ke stažení zde.
Články v tisku:
 
Přinášíme několik fotografií:
- - -
 
 
 
Na sobotu 23. června 2018 bylo připraveno každoroční setkání původních a současných obyvatel obcí Vysoká a Háj v ruině kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké. Bohoslužnou - svatojánskou mší všichni společně uctili památku zemřelých. Poté, přestože počasí bylo poněkud chladné, strávili všichni příjemný čas vzájemnými rozhovory.
Pozvánka ke stažení zde.
 
- - -
 
V sobotu 16. června 2018 se konal cyklistický výlet pod názvem Putování po kostelech II. - Pouť 7 kostelů. Po úspěšném prvním výletě s touto tématikou, jehož trasa vedla přes hranice do okolí Mähringu (viz dole, výlet se konal v květnu 2017) jsme uspořádali slíbený výlet druhý, tentokrát přes hranice směrem na Neualbenreuth. Průvodní slovo opět opatřil otec Řehoř, který vyhotovil pro účastníky malé průvodce a cyklisty vedla starostka obce paní Eva Procházková. Start i cíl výletu byl u kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, po náročném terénu jsme poseděli v romantickém okolí rybníčku u kostela. Děkujeme zástupcům obce Neualbenreuth za zpřístupnění tamních kostelíků a kapliček.
Plakát ke stažení zde.
 
- - -
 
Zahájení motorkářské sezony 2018 se konalo dne 19. května 2018 v 13,30 hodin. Jako každý rok požehnal motorkářům otec Řehoř, poté se konala malá vyjížďka. Na setkání přišlo velké množství fanoušků silných strojů, z Čech i Bavorska. 
Pozvánka ke stažení zde.
Přinášíme několik fotografií:
 
  
 
 

- - -

Rok 2017

- - -
 
Svatojánské žehnání vína se konalo v den svátku sv. Jana, 27. prosince od 15:00 hodin v ruině kostela sv. Jana Křtitele. Tradiční slavnost, malá mši a příjemná chvilkě povánoční - to vše bylo velmi milým setkáním. Děti ze školy ve Staré Vodě připravily vánoční stromeček, otec Řehoř požehnal vínu a hlavně popřál všem přítomným šťastné dny v novém roce. Tradiční akce se zůčastnilo na 70 hostů, mezi nimi také starostové obcí Stará Voda, Neualbenreuth a Mähring. Děkujeme všem za přízeň a těšíme se na další setkání při akcích v kostele sv. Jana Křtitele.
 
Pozvánka ke stažení zde.
Přinášíme několik fotografií:
 
 
 
- - -
 
Podzimní brouzdání s klubem Ghost Riders Czech - ukončení motorkářské sezony 2017 v ruině kostela ve Vysoké se koná 14. října 2017 ve 13,30 hodin. Po promluvě pátera Řehoře se koná vyjížďka. Pozvánku ke stažení naleznete zde.
Fotogalerie z podzimního setkání motorkářů na Vysoké je k prohlédnutí zde
 
 
- - -
Muzikál zněl již pošesté Vysokou, a sice v sobotu 26. srpna 2017. Již tradiční setkání s nejen muzikálovými melodiemi navštívilo téměř 150 diváků a bylo co poslouchat. Hosty byli tentokrát Leona Gyöngyösi, Marie Křížová, Ondřej Bábor a Oto Teuber. Diváci byli nadšeni a sami účinkující si pochvalovali jak atmosféru, tak obecenstvo. Přinášíme několik fotografií, odkaz na fotoreportáž naleznete zde.  
 
 
 
- - -
 
Na letošní srpen jsme již podruhé připravili slavnost žehnání bylin. Slavnost se konala v sobotu 12. srpna 2017 od 14 hodin. Farář římskokatolícké farnosti Mariánské Lázně požehnal bylinám, pro hosty byla připravena ochutnávka bylinných čajů.
Plakát ke stažení naleznete zde
Odkaz na fotoreportáž naleznete zde.
 
 
- - -
 
Dne 24. června 2017 se v 11,00 hodin konalo tradiční setkání bývalých obyvatel obcí Vysoká a Háj na Svatojánské mši v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké.
Pozvánku ke stažení naleznete zde
 
Několik fotografií ze setkání bývalých obyvatel
 
 
- - -
 
V neděli 28. května 2017 se konal v rámci tohoto projektu cyklovýlet pod názvem "Putování po kostelích I.".  Byl to první ze dvou cyklovýletů, které jsme nazvali Pouť 7 kostelů, které mají symbolizovat pouť za odpuštěním 7 hříchů. Start výletu byl u kaple sv. Anny ve Staré Vodě, dále trasa pokračovala do kostela 14 pomocníků v nouzi ve Třech Sekerách, poté přes hranice do obce Mähring v Bavorsku, kde jsme navštívili kostel sv. Kateřiny, muzeum v Mähringu, kostelíček sv. Anny a kapli Černý bůh. Poté jsme se vrátili opět do Čech a cíl výletu byl u kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké. Díky nádhernému počasí, velmi krásnému průvodnímu slovu otce Řehoře v přednesu starostky Staré Vody paní Procházkové se podařila velmi hezká akce a doufáme, že druhý díl bude neméně úspěšný. Děkujeme také starostce obce Tři Sekery paní Strnadové a panu Franzu Schönerovi z obce Mähring.
 
Uvádíme několik fotografií, další naleznete zde.
 
Pozvánku ke stažení naleznete zde.
 
- - -
 
V sobotu 27. května 2017 se konala první letošní akce v kostele na Vysoké - jarní otevření motorkářské sezony, které se konalo od 13:30 hodin. Promluva pátera Řehoře symbolicky propojila význam značení a ukazatelů směru na cestách motorkářů s cestami životními, jejich významem pro jednotlivce a celé společenství nejen vyznavačů krásných strojů, ale společenství lidí všech. Vzory na cestách se nám mohou stát např. sv. Jan Nepomucký, nabádající k mírnění našeho požitkářství nebo blahoslavený Hroznata, hájící svobodu a důstojnost člověka. Po závěrečné modlitbě požehnal farář motorkářům i strojům a všichni se poté vydali na první jarní společnou projížďku. 
 
Přinášíme několik fotografií, více jich naleznete pod odkazem zde.
 
Pozvánka ke stažení zde.
 
Článek v Chebském deníku naleznete zde.
 

- - -

Rok 2016

- - -
 
V úterý 27. 12. 2016 se konalo v kostele sv. Jana Křtitele tradiční žehnání svatojánského vína. Krásná tradice, stále oblíbenější, měla i v letošním roce bohatou návštěvu. Přišli se podívat hosté z okolí, někteří dokonce přišli pěšky až z Mariánských Lázní. Velmi nás těší přízeň obyvatel Mariánskolázeňska a velmi si jí vážíme.
Otec Řehoř tradičně požehnal vínu, tomuto aktu předcházela jeho promluva, která nám tentokrát připomněla, že lidská osobnost je rozvíjena společností, tradicí a prostředím, ve kterém žijeme. Je-li tato společnost příliš materialistická a sobecká, jsou naše skutky a životy příliš trpké a bolestné. Je-li společnost nasměrována ke světlu dobrého soužití, můžeme společně prožívat krásné chvíle pohody a vzájemného porozumění.
 
Přinášíme několik fotografií z letošního svatojánského žehnání. Více fotografií naleznete zde. Za tyto fotografie děkujeme panu Práškovi z Lázní Kynžvartu.
 
 
 
- - -
 
V sobotu 15. října se konalo v ruině kostela ve Vysoké, místní části obce Stará Voda, rozloučení milovníků jízdy na motorce s letošní sezónou. Sjeli se příznivci velkých i malých strojů, z Česka i Německa (převážně z partnerské obce Neualbenreuth). Mezi přítomnými byli příslušníci několika klubů, ale organizátorem akce byl  klub Ghost Riders Czech spolu s Mariánskolázeňskem, obcí Stará Voda a římskokatolickou farností Mariánské Lázně. 
Farář připomenul jak je důležité nenechat se ovládnout silným strojem, naopak, jak jezdec rozhoduje o tom, jaká bude jeho jízda a jaký bude návrat domů. Vzpomenul ty, kterým se návrat domů nepodařil a popřál všem, aby prožili klidnou mimosezonu.
 
Přinášíme několik fotografií:
 
 
Další fotografie naleznete zde.
 
- - -
 
Letošní podvečer muzikálových melodií na Vysoké, který se konal v sobotu 27. srpna 2016, byl - jako každý rok - opět velmi vydařený. V obsazení účinkujících byla malá změna - namísto avizovaného Tomáše Savky přijel dvojnásobný držitel ceny Thálie Jan Kříž.
Sympatie posluchačů si získala teprve 14-letá Natalie Grossová. Ovšem i ostatní účinkující, oblíbená Míša Nosková i Oto Teuber, sklidili velký potlesk. Jedinečný zážitek, který v kulisách ruiny kostela působí velmi hluboce, mělo možnost prožít na 200 hostů.
 
Děkujeme všem účinkujícím, všem, kteří se podíleli na přípravě koncertu a za fotodokumentaci panu J. Práškovi z Lázní Kynžvartu.
 
Malá fotogalerie:
 
Více fotografií naleznete zde.
 
 
V sobotu 27. srpna 2016 se bude konat od 17:00 hodin již popáté odpoledne s muzikálovými melodiemi. Účast zatím přislíbili Míša Nosková, Natalie Grossová, Tomáš Savka a Oto Teuber. Těšíme se na setkání s Vámi a s muzikálem!
 
Plakát ke stažení najdete zde.
 
 
- - -
 
V sobotu 13. srpna 2016 se konalo v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké "Žehnání bylin". Je to tradice, která pomalu upadla v zapomnění. V dávných dobách si v tento den přinesly ženy do kostela kytičku bylin, kterým bylo požehnáno, a tento požehnaný svazek bylinek představoval ochranu rodiny a domu před nemocemi, neštěstím či ohněm. Žehnání bylin se konalo v den Nanebevzetí Panny Marie.
Pokusili jsme se tuto tradici lidem opět přiblížit a připravili jsme odpoledne s bylinkami, jehož hlavním bodem bylo žehnání otce Řehoře. Přítomní si poté mohli prohlédnout výstavu, která přiblížila tento svátek a ukázala několik méně známých bylin. Velmi vítaná byla ochutnávka bylinných čajů - hosté měli možnost ochutnat čaj na povzbuzení, na posílení imunity či na uklidnění. Pro děti bylo připravené vybarvování bylinkových omalovánek a v neposlední řadě jsme mohli obdivovat ruční práce - patchwork. 
Bylo to opět velmi milé setkání přátel kostela ve Vysoké, přátel přírody, bylin a tradic.
 
Zprávy v tisku: 
 
 
Zveme Vás na novou akci Žehnání bylin, kterou pořádáme v sobotu 13. srpna 2016 od 14:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké, místní části obce Stará Voda.
Svátek žehnání bylin byl tradicí, která upadla v zapomnění, ale začíná být opět oslavována. Bylinkám požehná otec Řehoř z římskokatolické farnosti Mariánské Lázně a během odpoledne budete moci ochutnat bylinné čaje, prohlédnout si výstavu o bylinkách, pro děti jsou připraveny bylinkové omalovánky.
 
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Plakát ke stažení najdete zde.
 
- - -
 
V sobotu 25. června 2016 se konalo v opravené ruině kostela ve Vysoké, místní části obce Stará Voda, již tradiční setkání bývalých a současných obyvatel.
Na setkání přijeli bývalí obyvatelé obcí Vysoká a Háj, kteří našli své domovy po skončení druhé světové války v nejrůznějších místech Německa. Do Vysoké přijeli i se svými potomky na bohoslužbu, při které uctili památku zemřelých. Poděkovali starostce obce a římskokatolické farnosti Mariánské Lázně za péči a starost o kostel a jeho okolí.
Setkání se zúčastnili i současní obyvatelé obce Vysoká a Stará Voda. Postupně dochází ke zvýšení zájmu nynějších obyvatel o tato setkávání, při kterých se mohou seznámit s původními obyvateli a promluvit s nimi o tom, jak obec vypadala před téměř 70 lety.
 
 
Článek v Der Neue Tag z 29. 6. 2016 zde.
Pozvánka ke stažení zde.
 
- - -
 
Výlet do pivovaru 18. června 2016 proběhl ke spokojenosti všech. Krásné počasí, krásná trasa. Přinášíme několik fotografií, děkujeme faráři za to, že nás jeho slova cestou provázela a těšíme se na setkání při dalších akcích.
Fotografie jsou ke stažení v originální velikosti zde.
 
 
Vážení přátelé cykloturistiky, zveme Vás v sobotu 18. června 2016 na cyklovýlet.
Sraz je v 10:00 hodin u kostela ve Vysoké a trasa dlouhá ca. 21 km vede tentokrát do Kynšperka nad Ohří, do pivovaru Zajíc. Zde je zajištěna prohlídka pivovaru a posezení.
Těšíme se na setkání, pozvánka ke stažení zde.
 
 
 
- - -
 
Vážení přátelé cykloturistiky, zveme Vás v sobotu 18. června 2016 na cyklovýlet.
Sraz je v 10:00 hodin u kostela ve Vysoké a trasa dlouhá ca. 21 km vede tentokrát do Kynšperka nad Ohří, do pivovaru Zajíc. Zde je zajištěna prohlídka pivovaru a posezení.
 
Těšíme se na setkání!
Pozvánka ke stažení zde.
 
28. května 2016 se konala jarní vyjížďka motorkářů spojená s požehnáním. Farář otec Řehoř z Mariánských Lázní požehnal motorkářům ze širokého okolí, sešli se členové klubů Ghost Riders Czech, Vulkan Riders Czech Republic, hobby jezdci z okolních obcí a měst a také motorkáři z obcí Mähring, Neualbenreuth (Bavorsko) a jejich okolí.
Farářova promluva hovořila o tom, že nejdůležitější na strojích jsou jejich jezdci, neboť oni určují, kam, jak pojedou a zda se zdraví vrátí domů ke svým blízkým. Bylo požehnáno i strojům. Po slavnostním aktu se konala vyjížďka do Starého Hrozňatova. Přes nepřízeň počasí - bouřku a krupobití to bylo setkání velmi milé a hojně navštívené.
Děkujeme všem, kdo se podíleli na přípravě setkání a přinášíme malou fotogalerii:
 
 
Dík patří i panu Práškovi z Lázní Kynžvartu, jeho fotografie naleznete zde
 
 
Otevření motorkářské sezony 2016 se koná v sobotu 28. 5. 2016 ve 13:30 hodin ve Vysoké. Poté je naplánovaný výlet do Starého Hrozňatova.
Pozvánka ke stažení zde.
 
 
 

- - -

Žehnání vína v kostele ve Vysoké, které se konalo v den svátku sv. Jana Evangelisty - 27. prosince, bylo opět velmi milým setkáním, v letošním roce v kostele ve Vysoké posledním.
Tradičně požehnal farář římskokatolické farnosti Mariánské Lázně Řehoř Pavel Urban vínu jako symbolu přinášejícímu lidem radost a pospolitost. Ruiny kostela sv. Jana Křtitele přirovnal ke stavu v mezilidských vztazích - svět je v současné době svědkem rozbořených vazeb a bezpečí. Avšak ruina kostela ve Vysoké se stala svědkem oživení  - nejen stavby samotné, ale také mezilidských vztahů, zničených po druhé světové válce.
Setkání se zúčastnilo na 70 hostů, z okolních obcí a měst a také z příhraničních obcí našich sousedů v Bavorsku, mezi nimi nechyběli ani starostové obcí Neualbenreuth a Mähring.
Příjemným zakončením bylo pohoštění - čaj a svařené víno, které přesto, že je letošní zima velmi teplá, snad navodilo trochu vánoční atmosféru. 
 
Zpráva v Mariánskolázeňských novinách (7. 1. 2016) ke stažení zde.
 
 

- - -

 

V neděli 27. prosince 2015 od 15:00 hodin se koná již tradiční žehnání vina. Přijďte do kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, zúčastněte se malé bohoslužby a nechejte si požehnat víno, které Vám přinese do nového roku hodně radosti a síly. Bude pro Vás připraveno i víno svařené a horký čaj. Těšíme se na setkání.

 

- - -

O víkendu 10. a 11. října 2015 proběhlo v obci Stará Voda a v ruině kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké podzimní setkání motorkářů. Klub Ghost Riders Czech, se kterým jsme 23. května 2015 letošní sezonu otevírali, oslavil první rok první rok svého trvání. Oslavu uspořádal v sobotu večer v kulturním domě obce Stará Voda a pozval také hosty ostatních spřátelených klubů, např. Vulcan Riders Czech Republic, Kostelecká Rodinka, Celtic Riders, Čertice, Silver Fox - hosté přijeli ze všech koutů republiky, nejvzdálenější až z Brna. 

Na neděli odpoledne pozvali motorkáři své přátele z Bavorska, z obcí Neualbenreuth a Mähring na bohoslužbu do kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké. Všechny účastníky přivítala starostka obce Stará Voda. Farář otec Řehoř požehnal dobré sezoně, vzpomněl na kamarády, kteří se vydali na cestu nejdelší a vyslovil naději, že příští sezona bude opět plná krásných zážitků z jízdy a ze společných setkání. Starosta obce Neualbenreuth poděkoval za pozvání a vyslovil přání uspořádat v příštím roce opět takováto setkání a také společnou vyjížďku v Čechách. 

Prezident klubu "Profesor" poděkoval všem za přijetí pozvání a za pomoc při organizaci oslav a bavorské přátele pozval na společné poznávání krás Čech. 

 

Přinášíme několik fotografií, další naleznete pod odkazem: Podzimní setkání Ghost Riders Czech na Vysoké

 

 

 

- - -

Společné přeshraniční cvičení sborů dobrovolných hasičů se konalo v sobotu 19. září 2015 na vrcholu hory Dyleň. Na tomto symbolickém bodu, dnes spojujícím, v nedávné minulosti rozdělujícím dva světy - Českou republiku a Spolkovou republiku Německo, se sešly hasičské sbory obcí Stará Voda, Tři Sekery, Hardeck, Mähring, Neualbenreuth a Ottengrün, aby si vyzkoušely spolupráci v nesnadném terénu bez přírodního zdroje vody. Vodu musely sbory zajistit cisternami, z důvodu nesnadného přístupu na vrchol hory byla voda napojena ca. 1 km pod vrcholem a pomocí čerpadel vytlačována až k ohni. Bylo zapotřebí nacvičit komunikaci a koordinaci pro případ, že by sbory z obou států zasahovaly při společném zásahu v blízkosti hranice.

Po technické stránce proběhlo cvičení bez problémů. Na závěr se všichni společně sešli k malému posezení, které bylo díky dobrým sousedským vztahům, díky dobré kuchyni a nádhernému počasí velmi milé.

Děkujeme starostům obcí paní Evě Procházkové (Stará Voda), Dagmar Strnadové (Tři Sekery), z německé strany panu Klausu Meyerovi (Neualbenreuth) a členovi zastupitelstva obce Mähring Franzovi Schönerovi za podporu a organizaci. Dík patří i panu faráři Mgr. Urbanovi, který všem hasičkám a hasičům poděkoval za jejich činnost a požahnal hodně štěstí při další práci.

Dík patří i panu Josefu Práškovi z Lázní Kynžvartu, který zajistil fotodokumentaci:

 

 

 

- - -

Podzimní cyklovýlet Vysoká / Mähring 2015 se velmi vydařil. Tentokrát se sešlo více jak 40 sportovců, kteří se za krásného počasí vydali z Vysoké přes Nové Mohelno do Bavorska. Tam si prohlédli kostel sv. Mikuláše a pokračovali do Mähringu, kde u kostela sv. Anny vystoupali na vyhlídkovou věž a krátce si odpočinuli u výborného pohoštění, které pro ně připravila obec Mähring. Poté se vydali na zpáteční cestu, kousek hvozdem, dále přes krásné obce Chodovská a Tachovská Huť. V cíli na Vysoké byl připraven oheň, buřtíky a nápoje. 

Děkujeme všem, kdo pomohli s přípravou - obec Stará Voda, spolek Život na Dyleň, za podporu děkujeme i faráři Mgr. Urbanovi z Římskokatolické farnosti Mariánské Lázně, a těšíme se na další ročník.

 

Před startem

 

Vyjíždíme ...

 

                       Kostel sv. Mikuláše                                                U kostela sv. Anny       

   

                       U rybníka Kajetán                                               Háj, místní část obce Stará Voda

 

                       Posezení ve Vysoké                                            Kostel sv. Jana Křtitele Vysoká    

 

 

Cyklovýlet Vysoká / Mähring - výlet podzimní krajinou pod Dylení se bude konat v sobotu 12. září 2015. Start je v 10:00 hodin od kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké.  I tentokrát spolupracujeme při přípravě výletu se spolkem Život na Dyleň. Trasa je velmi pěkná, dlouhá ca. 30 km a vede z Vysoké přes Nové Mohelno, Mähring, Chodovskou Huť, Tachovskou Huťa Háj s cílem opět u kostela ve Vysoké. Tam čeká účastníky zasloužené pohoštění v podobě buřtů, ohně, piva a limonády - budeme se těšit na krásné posezení v romantickém prostředí "kostela bez střechy", který i přesto má svou duši...

 

Plakát ke stažení naleznete zde

 

Mapu ke stažení naleznete zde.

 

- - -

 

V sobotu 29. srpna se nádherným prostorem ruiny kostela sv. Jana Křtitele již počtvrté rozezněly muzikálové melodie. Z důvodu nemoci přijela pozměněná sestava účinkujících, jejichž výkon byl opravdu skvělý a hosté měli možnost si poslechnout další umělce, kteří se na Vysoké představili poprvé: Michaela Gemrotová - hvězda muzikálu Fantom opery, Radka Fišarová - jazzová a šansonová zpěvačka a Ondřej Bábor - muzikálista, stálým členem uměleckého sboru byl již počtvrté oblíbený Oto Teuber.

Hosté byli nadšeni, na závěr koncertu obdrželi účinkující "standing ovation" a úplný závěr patřil společnému zpěvu moravské lidové písničky "a capella" - zpívali všichni, hosté i účinkující.

 

Přinášíme Vám několik fotografií (autor: Josef Prášek, Lázně Kynžvart):

Michaela Gemrotová

 

Radka Fišarová

 

Ondřej Bábor

 

Oto Teuber

 

 

 

 

Muzikálové melodie na Vysoké zazní opět v sobotu 29. srpna 2015 od 17:00 hodin. Mezi účinkujicími nebude chybět opět oblíbená Míša Nosková. Srdečně Vás zveme a přikládáme plakát ke stažení.

- - -

 

Bohoslužba při setkání původních a nynějších obyvatel obcí Vysoká a Háj,

která se konala 27. 6. 2015, proběhla za deštivého počasí, avšak celé setkání se opět neslo ve velmi přátelském duchu. Přinášíme několik fotografií a tiskovou zprávu.

 

 

Pozvánka na tradiční setkání s původními obyvateli obcí Vysoká a Háj

Toto setkání se koná dne 27. 6. 2015 od 11:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké, místní části obce Stará Voda. Srdečně Vás zveme.

 

 

- - -

 

Brouzdání s Ghost Riders

V sobotu 23. května se konala v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké (místní část obce Stará Voda) zajímavá akce. U kostela se sešli motorkáři Ghost Riders z Chodova u Karlových Varů a jejich přátelé z Česka i Bavorska, aby zahájili svou sezónu.

Farář římskokatolické farnosti Mariánské Lázně Mgr. Pavel Řehoř Urban připravil proslov, v němž zmínil, jak je důležité mít hobby, které naplňuje člověka radostí, a zároveň jak je důležité mít jistotu, že po návratu domů nás někdo čeká a těší se na nás. Požehnal všem jezdcům, popřál jim hodně štěstí a zdraví a poté požehnal také jejich strojům, každému jednomu z toho velkého množství, které se na Vysoké sešlo. 

Starostka obce Stará Voda vyslovila potěšení nad tím, že si motorkáři vybrali toto krásné místo. Dalším významným hostem byl starosta obce Neualbenreuth pan Klaus Meyer, který sám patří do této velké rodiny milovníků silných i slabších nablýskaných strojů.

Všichni si prohlédli malou pamětní desku a někteří tichou vzpomínkou uctili památku těch, kteří se ze svých cest bohužel domů již nevrátili.

 

Setkání bylo velmi příjemné a touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na jeho přípravě průběhu i fotodokumentaci.

 

Přinášíme několik fotografií, další si můžete prohlédnout pod těmito odkazy:

Jarní brouzdání s duchy (Josef Prášek, Lázně Kynžvart)

Brouzdání s Ghost Riders (Jan Kuna, Stará Voda)

 

 

 
 

- - -

 

V sobotu 27. prosince 2014 se sešli příznivci kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, místní části Staré Vody, již ke druhému žehnání vína apoštola sv. Jana. Otec Řehoř z římskokatolické farnosti Mariánské Lázně připravil zajímavý proslov, díky němuž měli přítomní možnost seznámit se s tradicí žehnání vína v den svátku sv. Jana.
Odpoledne přišli na Vysokou strávit nejen občané obcí Mariánskolázeňska, z Chebu, Stříbra, Prahy, ale také hosté z nedalekých bavorských obcí Mähring, Neualbenreuth a Waldsassen. Vánoční atmosféru podpořilo i drobné sněžení a nabídka pohoštění v podobě horkého čaje či svařeného vína.
 
V pondělí 29. 12. 2014 vyšel článek o tomto setkání v Mladé Frontě DNES, naleznete jej ke stažení zde.
 
 
 
Fotografie ze setkání v kostele sv. Jana Křtitele 27. 12. 2014:
 
 
 

Pozvánka na Slavnost žehnání vína

 

Vážení přátelé kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké, 

i v letošním roce jsme pro Vás připravili vánoční setkání v opravném kostele při příležitosti Slavnosti žehnání vína. Slavnost se koná v sobotu 27. prosince 2014 v 15:00 hodin. I tentokrát se setkáme u příležitosti svátku sv. Jana evangelisty. Podle křesťanské tradice apoštol Jan kdysi požehnal kalichu s otráveným vínem a tím zbavil jed jeho účinku. Připomínkou události je žehnání vína, které se tradičně provádí v tento den. Přineste si s sebou láhev oblíbeného vína a nechte si ji požehnat, abyste příští rok prožili spokojeně a šťastně a zdravě.

 

Pozvánka ke stažení

 

 

 

 

- - -

 

Na 13. září byl naplánován podzimní cyklovýlet kolem Dyleně. Předpověď počasí nebyla příznivá, přesto se na startu sešlo kolem 20 cyklistů, kteří se odvážně vydali na trasu dlouhou téměř 30 kilometrů. Po počátečním dešti se slunce přece rozhodlo, že nám zpříjemní den a doprovázelo nás až do konce. Cestou přes Doubravu, Neualbenreuth, Železnou hůrku a Palič se připojilo několik dalších cyklistů. Všichni zdárně dojeli do cíle na Vysokou a vydařený výlet jsme společně s německými přáteli zakončili posezením u ohně. Děkujeme za spolupráci spolku Život na Dyleň.

 

Letáček k výletu s informacemi o památkách na trase najdete ke stažení zde.

 

Krátce před startem . . . .

 

.... přestávka na Doubravě ...

 

 

. . .   a příjemné zakončení dne:

 

 

- - -

 

Zde přinášime fotografie z koncertu muzikálových melodií, který se konal 30. srpna 2014:

 

 

 

Zveme Vás na tradiční koncert muzikálových melodií v překrásné kulise opraveného kostela sv. Jana Křtitele na Vysoké. Večer muzikálu se koná v sobotu 30. srpna 2014 od 17:00 hodin.

Pozvánka ke stažení zde.

 

- - - 

5. července se sešli přátelé jízdních kol u kostela ve Vysoké, aby si užili sobotní dopoledne na výletě "Přes hranice" - cílem byla obec Neualbenreuth v Bavorsku a návštěva tamního krajanského muzea obcí Vysoká a Háj. Cyklovýlet se velmi vydařil - všichni zdrávi dojeli, užili si zajímavou trasu, vedoucí přes hranice, se zájmem si prohlédli muzeum a závěr výletu patřil posezení u ohně spojenému s opékání buřtů. Na podzim se pokusíme zorganizovat ještě jeden výlet přes hranice. Prohlédněte si několik fotografií:

 

Krátce před startem

 

Otec Řehoř nám žehná na cestu

 

Makety obcí Vysoká a Háj v Neualbenreuthu

 

Úsměv prosím.... před muzeem v Neualbenreuthu

 

Dostali jsme malé dárečky

 

Neualbenreuth ze silnice směrem na Altmugl

 

V sobotu si udělala výlet i další skupinka

 

Posezení u ohně bylo příjemnou tečkou za krásným dopolednem

 

Cyklovýlet Vysoká - Neualbenreuth (Der Neue Tag 7. 8. 2014)

Tisková zpráva- cyklovýlet "Přes hranice" (7. 7. 2014)

Pressebericht - Fahrradausflug "Über die Grenze" (7. 7. 2014)

 

- - -

V sobotu 28. 6. 2014 se konala v prostorách ruiny kostela sv. Jana Křtitele na Vysoké bohoslužba, na které se sešli bývalí a současní obyvatelé obcí Vysoká, Háj a dalších obcí z okolí. Bohoslužba, kterou si vzpomněli na své blízké, poděkovali českým obyvatelům a obci Stará Voda za péči o kostel, opět o krůček přiblížila občany a pomohla překonat bariéry, zapříčiněné událostmi druhé světové války a po ní. Pro účastníky bylo poté připraveno vystoupení folklorního souboru Marjánek, které sklidilo velký úspěch a touto cestou souboru děkujeme. 

 

Fotogalerie ze setkání 28. června 2014 na Vysoké:

 

 

Setkání na Vysoké (Der Neue Tag 1. 7. 2014)

Tisková zpráva - setkání na Vysoké 28. 6. 2014
Pressebericht - Treffen in Maiersgrün am 28. 6. 2014

 

- - -
 

Plánované aktivity u kostela Vysoká v 2. polovině 2014:

28. června 2014 - Setkání původních a současných obyvatel

5. července 204 - cyklovýlet "Přes hranice"

30. srpna 2014 - muzikálové melodie na Vysoké

13. září 2014 - podzimní cyklovýlet

27. prosince 2014 - Slavnost žehnání vína

 

- - - 

 

Dne 21. června 204 se konalo společné cvičení českých a bavorských hasičů přímo na hranici u Nového Mohelna,které je vzdálené od Neualbenrethu 5 km a od Vysoké 7 km. Na cvičení se sešly sbory Staré Vody, Neualbenreuthu a Mähringu. Společně si týmy vyzkoušely spolupráci a komunikaci při zásahu, současně si ověřily i funkčnost a návaznost techniky. Cvičení bylo úspěšné a zároveň byly naplánovány další aktivity na podzim tohoto roku.

 

 

- - - 

 

Pozvánka na cyklovýlet "Přes hranice"  v sobotu 5. července 2014 v českém jazyce

Einladung zum Fahrradausflug "Über die Grenze" am Samstag, den 5. Juli 2014 in deutsch

 

 

 

Setkání původních a současných obyvatel 28. června 2014 od 11,00 hodin - pozvánka:

---

Tisková zpráva k projektu (30. května 2014)
Pressebericht zum Projekt (30. Mai 2014)
 

V rámci projektu se konala další komunitní akce - tentokrát se konala májová bohoslužba v kapličce, vzdálené ca. 4 km od Neualbenreuthu (Bavorsko). Bohoslužbu doprovázel malý dechový soubor, který byl složený z českých a německých hudebníků. Tato bohoslužba měla jako téma nejen tradiční setkání u příležitosti svátku Panny Marie - královny růžence, ale také setkání českých a německých příhraničních obyvatel a jejich spolupráci při bohosloužbě ve formě sestavení společného dechového souboru.

Májová bohoslužba byla velmi důstojným a milým zastavením a příležitostí k uklidnění a pozastavení v uspěchané době. Po bohoslužbě bylo připraveno za kapličkou malé posezení u grilovaných klobásek. Během krásného květnového večera měli obyvatelé pohraničí z Čech i Bavorska příležitost společně posedět a poslouchat hudbu, která je blízká všem.

 

Fotogalerie z bohoslužby 25. května 2014 (Bavorsko):

 

Zveme Vás na společnou májovou bohoslužbu, doprovázenou společným souborem českých a bavorských hudebníků, která se koná 25. května 2014 v 19,30 hod. v Querenbachu, místní části obce Neualbenreuth.

Pozvánky ke stažení: 

Pozvánka na 25. 5. 2014 - česky
EInladung 25. 5. 2014 - deutsch

 

- - -

 

V blízkosti opraveného kostela byly instalovány dvě informační tabule. První z nich přibližuje historii obce Vysoká, druhá se zabývá tématikou cyklostezky Eurovelo 13 - IRON CURTAIN TRAIL (ICT).

 

 

---

 

Fotografie ze slavnostního žehnání vína v kostele ve Vysoké dne 27. prosince 2013:

 

Tisková zpráva k projektu - Slavnost žehnání vína dne 27. 12. 2013
Pressebericht zum Projekt - Johanniswein am 27. 12. 2013
 

SLAVNOST ŽEHNÁNÍ VÍNA

JOHANNISWEIN

 

Srdečně Vás zveme na slavnost žehnání vína, která se koná 27. prosince 2013 od 15 hodin v prostorách ruiny kostela sv. Jana Křtitele ve Vysoké. Pozvánka ke stažení zde.

 

Wir laden Sie herzlich zum Joahnniswein am 27. Dezember 2013 um 15 Uhr in der Kirchenruine des Hl. Johannes des Täufers in Maiersgrün ein. Die Einladung finden Sie hier.

 

---

 

Der Neue Tag 20. 11. 2013

Mladá fronta Dnes 16. 11. 2013

Der Neue Tag 18. 11. 2013

 

Fotografie ze slavnostního požehnání nově renovované ruině kostela sv. Jana Křtitele (15. listopadu 2013)

 

Dne 15. listopadu ve 14:00 hodin se koná slavnostní požehnání prostoru bývalého kostela. Toto požehnání se koná u příležitosti ukončení prací obnovy kostela sv. Jana Křtitele. Srdečně Vás všechny zveme.

Pozvánka na vysvěcení kostela 15. 11. 2013

 

---

 

Fotografie z průběhu obnovy obvodového zdiva ruiny kostela sv. Jana Křtitele

 

 

---

 

Večer muzikálových melodií v kostele sv. Jana Křtitele ve Vysoké 31. srpna 2013:

 

    

 

Tisková zpráva k projektu (2. 9. 2013)

Muzikál zní Vysokou (31. 8. 2013)

Tisková zpráva (4. 8. 2013)

Mše v kapličce Maria Frieden u Neualbenreuthu (4. srpna 2013)

Tisková zpráva - akce pořádané v rámci projektu v srpnu 2013 (25. 7. 2013)

Informace k projektu (27. 6. 2013)

Tisková zpráva k projektu (24. 6. 2013)